Debica

Son yılların ekonomi tabloları incelendiğinde yurt bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme arasında olduğu gözlemlenebilmektedir. özellikle geçtiğimiz beş yılda ciddi ve gözle görülür ilerlemelerin söz konusu bulunduğu bu gelişme süreci bir aşırı ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemize de özellikle turizm piyasası başta olmak üzere pek çok alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişim süreci arasında ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri arasında 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer almaktadır. zamanımızda üretimini yapmakta bulunduğu lastiklerin kalitesi yardımıyla Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan şirketler içinde yer alıyor. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 bunun gibi ciddi bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı bütün dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini tüm dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla beraber, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile aşırı daha gelişmiş bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. çağımızda dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi vasıta lastiklerini ve tarım araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu ilgi ve sahip olduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı oluşturmakta olan büyük araç lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri sahasında da türlü çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. bu zamanlarda yoğun şekilde dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

memleketimizde de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı biçimde faydalanmakta ve sunduğu uygun fiyat alternatifi ile bir çok şirket içinde kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. bütün üretimlerini uygun ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in tersine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.